Damdan Düşmek

Girişimcilikte damdan düşmek önemlidir ama daha önemlisi damdan düşeni bulmaktır. Çalıştığınız kişi batmış, çıkmış, tekrar batmış, tekrar çıkmış olursa, yani damdan düşerse damdan düşenin halinden anlar. Eğer bu kişi çok başarısız değilse onunla çalışmak konfordur. Daha olgundur, ufak tefek şeylere takılmaz, işine odaklanır.

Öte yandan bu damdan düşme hadisesi farklı alanlarda tekrar etmesi gerekebilir. Örneğin kişinin bir iş kolunda çok yaşanmışlığı vardır, ancak birlikte yapacağınız işte ona düşen görevde herhangi bir deneyimi olmamıştır. Bu durumda yine sorun çıkacaktır. İş hayatında tecrübeli olması bir artı değer olsa da, birlikte çıktığınız yolda ondan beklenilen alanda hamdır. Bu da size yol, su, elektrik olarak dönecektir.

Elbette iş yaparken bakılacak birçok parametre vardır, damdan düşmek bunlardan sadece bir tanesidir. Tüm parametrelerde yüksek puan alan birini bulmak mümkün olmaz ama en azından değerlendirme kriterine bu parametreyi almak iş ilişkinizdeki stresi kayda değer ölçüde düşürecektir.

Sonuç; iş yaptığınız kişi mümkünse kendine düşen alanda en az bir kere damdan düşmüş olsun.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *