Çalışkanlık

Çalışkanlık nedir ya da ne olduğunu boşver kişi nasıl çalışkan olur? Birincisi kişinin bedenen hareketlenmesi gerekir. İkincisi kişinin boş şeylerle uğraşmayı bırakması gerekir. Üçüncüsü kişinin hiç durmaması gerekir. Tembellik bulaşıcı bir hastalık. Günlük rutin içerisine bir defa girdiğinde hemen diğer günlere de sıçrıyor. Onu oradan çıkarmak zor olabiliyor. Onun için tembellik yapmamak, araya boş gün almamak gerekiyor.

Öte yandan kafayı biraz dinginlemek de önemli. Burada devreye fiziksel hareketlilik giriyor. Yani kafayı rahatlatmak istediğin zaman yatmayacaksın onun yerine fiziksel hareket yapacaksın. Bu süreçte boş işlerle uğraşmayı bırakmak lazım. Boş işler deyince yanlış anlaşılmasın, bu ifadeyi kullanınca hiçbir işe yaramayan şeyler akla geliyor. Aslında öyle değil, boş işler sizin asıl olarak yapmanız gereken işler dışında kalan her şeydir. Mesela alacağınız bir ürün için yapacağınız ön araştırma çok hızlı bir şekilde boş işe dönüşebilir. Bu tür araştırmalarda optimum fayda noktası vardır. Bu nokta aşıldığında ekonomik olarak az bir kazanım olmasına rağmen, çok büyük zaman harcanması gerekir. Bu harcanan zaman kişiyi asıl işinden koparır ve motivasyonu düşürür. Hobiler çok çabuk bir şekilde boş işe dönüşebilir. Hobi, iş dışı zamanda yapılan ve zamana yayılması gereken eylemlerdir. Bir hobiye çok fazla kafa yoruyor onda hızlı bir şekilde mesafe kat etmeye çalışıyorsanız o şey artık hobi olmaktan çıkmış boş işe dönüşmüştür. Eğer o işle gerçekten uğraşmak istiyorsanız ona hobi demeyi bırakın ve profesyonel olarak zaman ayırın.

Özetle kafadaki boş işleri temizlemek sonra da hiç durmadan çalışmak lazım. Kafa yorgunluğunu atmak için de bedensel aktivite yapmak lazım. Böylece ruhen hiç durmamış olacaksın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *